Leasing finansowy samochodu — kto powinien skorzystać z tej formy finansowania dóbr?

Przedsiębiorcy, którzy zarówno rozpoczynają swoją działalność, jak i ci, którzy na rynku są już od wielu lat, często zastanawiają się nad tym, czy leasing jest formą finansowania, która spełni ich oczekiwania. Mając to na uwadze, dziś przybliżymy czym jest leasing finansowy samochodu, a także opowiemy o tym, czym w ogóle jest leasing i jakie różnice występują pomiędzy finansowym a operacyjnym.

Czym jest leasing?

Zanim przejdziemy do konkretów, skupimy się w pierwszej chwili na tym, czym w ogóle jest leasing? Mówiąc w skrócie jest to jedna z form umowy, którą zawiera się między stroną finansującą a leasingobiorcą. Nabywca samochodu za określoną, wcześniej ustaloną kwotę, może korzystać z przedmiotu leasingu na określonych warunkach i przez określony czas. Dzięki temu rozwiązaniu jest w stanie ciągle rozwijać swoją działalność, nie tracąc przy tym płynności finansowej. 

Przedsiębiorcy chcąc zyskać nowe auto do przedsiębiorstwa, mogą skorzystać z dwóch form: leasingu operacyjnego oraz leasingu finansowego samochodu. Podstawowa różnica pomiędzy tymi formami polega na tym, że w umowie zawarty jest zapis, który jasno określa stronę, na której będzie spoczywał obowiązek dokonania amortyzacji. Co więcej, w dokumencie dodatkowo określa się zasady rozliczania podatku VAT.

Leasing finansowy samochodu osobowego to forma finansowania, gdzie przedmiot umowy zostaje wliczony do środków trwałych przedsiębiorstwa. W tym wypadku rata leasingowa podzielona została na dwie części: odsetkową i kapitałową. Przedsiębiorca musi zatem dokonać odpisów amortyzacyjnych, a część odsetkową zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W momencie, kiedy okres finansowania się zakończy, samochód przechodzi na własność przedsiębiorstwa.

Leasing samochodu osobowego — kto powinien z niego skorzystać?

Najczęściej leasing finansowy wykorzystywany jest przez firmy, które nabywają przedmioty na podstawie faktury VAT-marży. Na tę formę finansowania decydują się często podmioty medyczne, ponieważ sprzęt medyczny ma obniżony VAT. Istotne jest to, że na przekazanej fakturze nie ma podanej wartości podatku. Jest on bowiem wyliczany od marży pośrednika. Oznacza to, że Klient nie musi dopłacać podatku od wartości przedmiotu, ponieważ zapłaci go jedynie w części odsetkowej.